Ēnu diena

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) reģistrēta preču zīme.10 450
vakances
1 695
ēnu devēji
43 278
ēnotāji
1
dienu visā Latvijā

Par ēnu dienu

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum. Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.
Ēnu dienas termini

Ēnotājs jeb Ēna

ir 1. – 12.klašu (arī profesionālo izglītības iestāžu 1. – 4. kursu) audzēknis, kas Ēnu dienā 4 – 6 stundas seko izvēlētās profesijas pārstāvim viņa darba gaitās un izzina, kas nepieciešams, lai pats reiz kļūtu par profesionāli. Ēnotājam ir jāreģistrējas portālā, lai varētu pieteikties vakancēm.

Ēnu devējs

Ēnu devējs - Jebkurš uzņēmuma darbinieks, kurš ir piekritis ēnošanai. Produktīvākai dienai vienam profesionālim, ēnu devējam, ieteicama viena ēna. Pieļaujamais ēnu skaits, piesakot vakanci, ir 1-4 ēnas, bet nedrīkst pārsniegt 4 ēnas.

Norise

1.

Sagatavošanās darbi Ēnu dienai

2.

Pieteikšanās vēlamajai vakancei

Pieteikšanās norit 3 pieteikšanās kārtās, kurā katrā skolēnam, kas vēl nav ticis apstiprināts ēnošanai, ir iespēja pieteikties uz kādu no pieejamajām vakancēm.

Ēnotājam ir iespēja pieteikties vienlaicīgi tikai uz 1 vakanci. Ja to noraida vai Ēnu devējs neapstiprina konkrētā periodā, skolēnam atveras jauna iespēja pieteikties citai vakancei. Katru reizi var pieteikties tikai uz 1 vakanci, līdz ar to izvēle jāveic rūpīgi. Pirms tam iesakām iepazīties ar plašo vakanču piedāvājumu un atzīmēt pie favorītiem tās vakances, kas interesē visvairāk un tad izvēlēties 1 vakanci, kurai pieteikties un sniegt pārdomātu motivāciju.

Nejaušais Ēnotājs - Kļūstot par Nejaušo Ēnotāju, skolēnam tiek dota iespēja izvēlēties vienu no piedāvātajām brīvajām Ēnu devēju vakancēm, kurās ir pieejamas brīvas vietas pēc iepriekšējo kārtu noslēgšanās. Skolēns automātiski kļūst par šī Ēnu devēja Ēnotāju. Šajā kārtā piedalās tikai tie Ēnu devēji, kam palikušas neaizpildītas vakances un kas ir izvēlējušies piedalīties Nejaušajā Ēnotājā.

3.

Ēnu diena

4.

Ēnu dienas analīze un izvērtējums

Ēnu devējiem

2020

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests

Aizvien vairāk jauniešu sapņo kļūt par mediķiem un vēlas glābt cilvēku dzīvības. To apliecina vairāk nekā 120 ēnotāji, kuri šodien viesojās pie mums - 20 NMPD punktos visā Latvijā. Daži no jauniešiem bija varen iedvesmoti un solīja, ka pēc pāris gadiem mēs viņus redzēsim savā pulkā ar ieslēgtām bākugunīm steidzoties glābt dzīvības!

2020

Āgenskalna zobārstniecības centrs

Uzņēmumu šogad ēnoja divas ēnas - Luīze un Katrīna. Abas uz Rīgu bija mērojušas garu ceļu - no Liepājas un Saldus. Sadarbība mums izvērtās ļoti pozitīva, jo meitenes abas bija ļoti ieinteresētas izvēlētajās profesijās- zobārsts un zobu higiēnsts- un ar stingri nospraustiem studiju mērķiem. Interesanti bija gan mums, gan ēnām. Zobu higiēniste Monta Slaidiņa dalījās savās zināšanās par profesiju, mācībām, niansēm un labāko prakses uzsākšanas laiku, kā arī ļoti profesionālām zināšanām par mutes veselību un higiēnu. Ēnām bija iespēja vērot Montu arī praksē. Savukārt, Luīze ēnoja mūsu klīnikas vadošo zobārsti Džesmondu Niķi, kura dalījās zināšanās par zobārsta profesiju un pacienta ārstēšanas gaitā soli pa solim komentēja notiekošos procesus.

2018

Paulig Coffee Latvia

Pie mums birojā viesojās 10 skolēni no dažādām Latvijas pilsētām. Viņiem bija iespēja iepazīties ar Paulig valdes locekles - Margaritas Aļabjeva - Vaišļa un Paulig pārdošanas nodaļas vadītāja – Jurģa Bērziņa ikdienu. Dienas gaitā jaunieši aplūkoja savas iespējamās nākotnes profesijas reālo vidi, iepazinās ar darba pienākumiem un uzzināja par nepieciešamo izglītību, lai strādātu izvēlētajā jomā. SIA “Paulig Coffee Latvia” pārstāvji ir īpaši priecīgi par lielo pieteikumu skaitu un izrādīto interesi. Katru gadu uzņēmums piedalās vairākos pasākumos un projektos, lai raisītu jauniešos interesi un izpratni par nākotnes karjeras iespējām.

Kā kļūt par Ēnu devēju

Reģistrē vai atjauno profilu www.enudiena.lv
Pievieno vakances līdz aktuālajam datumam
Katras kārtas beigās noraidi vai apstiprini Ēnotāju pieteikumus
Vienojies ar skolēnu par Ēnu dienas norisi

Ēnotājiem

2015

Maksims Kitajevs

Mana pirmā Ēnu diena bija 2015.gadā - tad skolā tas bija obligāts pasākums un bija jāiet visiem. No tās reizes es neizlaidu nevienu Ēnu dienu, jo man patika iejusties darbinieka ādā un uzzināt katras sfēras "+" un "-". Pirmos divus gadus ēnoju projektu vadītājus, bet trešo gadu izlēmu ēnot programmētāju, kas izrādījās ļoti laba izvēle. Mans ēnu devējs izstāstīja par uzņēmumu, par viņa pienākumiem un darba apstākļiem. Tāpat motivēja mani sākt programmēt jau tagad. Mani apmierināja viss un es sapratu, ka man varētu patikt šī profesija. Pēc Ēnu dienas es nolēmu, ka vēlos strādāt IT vai vismaz pamēģināt sevi šajā nozarē. Un tā kā man nepatīk atstāt lietas "uz vēlāku", būdams 17 gadus vecs, bez nepieciešamajām zināšanām, es nopietni uzstādīju sev mērķi iegūt darbu IT tuvākajā laikā.

Santa Balaša

Pirms sešiem gadiem, tolaik vēl mācoties 8.klasē, Santai Balašai tieši dalība Ēnu dienā bija izšķiroša profesijas izvēlē. Iespēja ielūkoties dienesta mediķu darbā Santai deva pirmo spēcīgo impulsu vēlmei savu nākotni saistīt ar medicīnu un darbu dienestā. Šobrīd Santa studē medicīnas koledžā, lai kļūtu par ārsta palīgu, un jau nepilnu gadu strādā pieredzējušu mediķu vadībā NMPD brigādē Rīgā. Kā atzīst Santa: “Pirmo reizi dienesta darbu Ēnu dienā vēroju, mācoties pamatskolā, bet vidusskolā vēlreiz nācu uz šejieni pārliecināties, ka esmu izvēlējusies pareizo ceļu. Nu varu droši teikt – esmu īstajā vietā! Es ticu, ka arī šogad Ēnu diena ne vienam vien jaunietim dzīvē būs nozīmīgs pavērsiens, un pēc vairākiem gadiem ar kādu no šodienas ēnotājiem, iespējams, sanāks pat sastrādāties brigādē!

2020

Tomass Lakotko

Esmu no Jelgavas Tehnikuma, mācos 2.kursā un esmu topošais Viesmīlības pakalpojumu speciālists. Jau kopš bērnības domāju par to, ka palīdzēšu cilvēkiem un sazināšos ar tiem. Mans pirmais lidojums notika 10 gadu vecumā, kad, atrodoties lidmašīnā, es sapratu to, ka aviācija un debesis ir mana stihija, bez kuras mana dzīve nav iedomājama. Man ļoti patīk un padodas komunicēt ar cilvēkiem, un uzzināt kaut ko jaunu par tiem, kuri dzīvo šajā pasaulē, iepazīt kultūru. Jau vairāk kā divus gadus es trenējos un izmēģinu sevi stjuarta lomā, man tas ļoti patīk. Ceru, ka man dzīvē būs iespēja strādāt aviokompānijā "AirBaltic", kur varēšu palīdzēt cilvēkiem gaisā un pārstāvēt šo kompāniju no labākās puses, lai tie izmantotu tikai "AirBaltic" un ieteiktu to citiem. Šobrīd es mācos par viesmīlības pakalpojumu speciālistu, kur mūs gatavo un apmāca reālai dzīvei. Māca kā komunicēt ar cilvēkiem, kā pareizi sniegt jaunāko informāciju, kā novērst problēmas, bet, protams, nav nekā labāka par praksi. Tāpēc es gribētu uz vienu dienu iejusties stjuarta lomā un ieraudzīt kā šis process notiek dzīvē un man tas sanāca. Mēs lidojām uz Varšavu (turp un atpakaļ). Lidojuma laikā mums bija iespēja redzēt visas aizkulises un tiešām iejusties stjuarta lomā. Stjuarti bija ļoti atsaucīgi un daudz ko izstāstīja. Tāpēc iesaku arī Jums piedalīties Ēnu dienā!

Kā kļūt par ēnotāju

Reģistrē vai atjauno profilu www.enudiena.lv
Līdz aktuālajam datumam izvēlies ēnojamo vakanci un sūti pieteikumu
Gaidi apstiprinājumu no Ēnu devēja vai, neatrodot sev tīkamu vakanci, uzrunā pats savu Ēnu devēju

Ekskursijas

1.

Mērķis:

Mācību ekskursijas ir uzņēmumu/iestāžu rīks, kurš palīdz jauniešiem pieņemt lēmumu par izglītības un profesijas izvēli nākotnē. Publicē uzņēmums: Mācību ekskursijas publicē uzņēmumi/iestādes savā enudiena.lv profilā, iepazīstinot skolēnus ar nākotnes karjeras iespējām un uzņēmuma/iestādes darbību.

2.

Pieteikšanās:

Mācību ekskursijai skolēnus piesaka tikai izglītības iestādes pedagogs.

3.

Norise:

Mācību ekskursijas norisinās mācību gada laikā, izņemot Ēnu dienas nedēļu.